Książka pt. „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”. Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski. Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Zosine kaszoki
Do przygotowania tej potrawy wykorzystywano produkty dostępne w gospodarstwie. Kaszę jaglaną pozyskiwano z prosa uprawianego dawniej przez każdą gospodynię, warzywa z ogródków przydomowych, jajka od kur z własnego chowu. „Zosine kaszoki” to potrawa tradycyjna, która zaistniała w wielu konkursach np. „Świętokrzyska potrawa świąteczna” czy „Polska wieś smakuje”.
Składniki:
30 dag kaszy jaglanej (najlepsza Gierczycka), 3 jajka, 10-15 dag grzybów suszonych (najlepiej borowiki), 2 cebule, sól, pieprz, olej rzepakowy do smażenia.
Sposób przygotowania: Kaszę ugotować na sypko. Połowę kaszy zmielić w maszynce lub blenderem. Grzyby namoczyć, ugotować i pokroić w drobną kostkę. Cebulę również pokroić w drobną kostkę, zeszklić na oleju, a następnie dodać grzyby. Dusić około 5 minut. Grzyby z cebulą, jajka, sól i pieprz dodać do kaszy i wyrobić masę. Formować nieduże kotlety, obtoczyć w bułce. Na patelni rozgrzać olej i smażyć kotlety na złotobrązowy kolor. Można też piec kotlety w piekarniku nagrzanym do 1800C przez 20 minut, ale wtedy do masy należy dodać od 2 do 3 łyżek oleju. Podawać z surówką z kapusty kiszonej lub ogórkami kiszonymi. Można też podawać z sosem grzybowym lub pomidorowym.
Przepis podała: Wiesława Adamczyk z Koła Gospodyń Wiejskich w Ratajach.