Książka „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Zupa krem z topinamburu
– Gdy byłem mały w latach 60. w ogródku rosło warzywo, które babcia Hela nazywała słonecznikiem, ponieważ rósł wysoki i pięknie kwitł. Nie było go wiele, ale babcia bardzo o niego dbała. Podlewała, okopywała, a późną jesienią, jeszcze przed śniegami wykopywała. Pamiętam, jak potem wieczorami, po umyciu kroiła i tak jak grzyby suszyła nad kuchnią. Po wysuszeniu kręcili go z dziadkiem w maszynce na drobno; następnie pakowali w torebki i kładli na zapiecek, aby zawsze był suchy. Dziadek zawsze miał z tego parzony napar do picia i starczało im na cały rok. Dziadziuś mi powtarzał: napij się wnusiu to dla zdrowia – wspomina jeden z członków KGW w Skarżysku Kościelnym. W regionie skarżyskim topinambur jest od lat promowany, a potrawy przygotowane na jego bazie odnoszą znaczące sukcesy na różnych konkursach kulinarnych.
Składniki: 40 dag oczyszczonego topinamburu, 1 cebula, 1 marchew, 1 pietruszka, 1 seler, 1 por, pęczek koperku, kilka suszonych borowików, pieprz, sól, lubczyk.
Sposób przygotowania: W osolonej wodzie ugotować do miękkości wszystkie warzywa wraz z suszonymi borowikami, a następnie zmiksować. Doprawić pieprzem. Podawać z koperkiem, lubczykiem i grzankami z bułki.
Przepis podało: Koło Gospodyń Wiejskich w Skarżysku Kościelnym.