Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
„Maciórka” – tak nazywano w tych okolica macierzankę. Jest to zioło o wspaniałym aromacie. Dziko rośnie w miejscach suchych – przy polnych drogach lub na obrzeżach lasów. Gospodynie wykorzystywały dzikie zioła w kuchni. Często zbierały je, wracając z pola lub doglądając pasące się krowy. Na bazie ziół i roślin dziko rosnących powstawało wiele potraw, między innymi zupa maciórkowa.
Zupa maciórkowa
Składniki: marchew, pietruszka, ziemniaki, pęczek ziela macierzanki, słonina lub boczek, cebula, mąka.
Sposób przygotowania: Pokrojone w kostkę ziemniaki, marchewkę i pietruszkę ugotować w lekko osolonej wodzie. Słoninę usmażyć z cebulką pokrojoną w kostkę – do okraszenia. Zrobić jasną zasmażkę z 2 łyżek mąki i tłuszczu wytopionego ze słoniny. Wlać do zupy. Dodać garść ziela macierzanki drobno pokrojonego (delikatne, miękkie części – listki, młode pędy) i zagotować. Można podprawić śmietaną.
Przepis podała Urszula Wolska z Bliżyna.