Książka pt. „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Trwa prezentacja tradycyjnych przepisów zaczerpniętych ze świętokrzyskiej wsi. Niech będzie ona inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Burocorz
Wydrukuj przepisSkładniki
- 2 duże buraki cukrowe
- 4 jajka
- 1/2 kg mąki
- 1/3 paczki drożdży
- 1/2 szklanki cukru
Sposób przygotowania
Opłukane i pozbawione bocznych korzeni buraki ugotować. Po ostygnięciu ściągnąć skórkę i zostawić do przestygnięcia na stolnicy. Drożdże zasypać cukrem i poczekać aż się rozpuszczą. Po rozpuszczeniu dodać przesianą mąkę i zrobić rozczyn o konsystencji gęstej śmietany. Po wystygnięciu obrane buraki posiekać i uformować z nich kopiec z wgłębieniem, który następnie obsypać mąką. We wgłębienie wlać rozczyn drożdżowy, dosypać mąki i zagnieść ciasto. Ciasto nie może być zbyt twarde. Do wysmarowanej formy włożyć ciasto. Posmarować na wierzchu rozmąconym jajkiem. Piec około 40 minut w temperaturze 180°C.
We wsi Chmielów w dolinie rzeki Kamiennej występują bardzo dobre gleby – mady rzeczne. W 1826 r. w Częstocicach wybudowano cukrownie i głównym surowcem do produkcji cukru był burak cukrowy. Tradycja uprawy buraka cukrowego we wsi Chmielów ma tak długą historię, jak historia cukrowni. Burak był podstawowym produktem spożywczym tak jak ziemniak, żyto, pszenica i produkty nabiałowe wyprodukowane we własnym gospodarstwie rolnika. Był to tradycyjny placek pieczony przez gospodynie chmielowskie na tzw. okrężną, to znaczy na zakończenie wykopów buraka. Buraki cukrowe, podobnie jak ziemniaki były kopcowane i służyły do wypieków burocorza.
Przepis podała: Janina Kowalska z KGW „Chmielowianki”