Książka pt. „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Ciasto kruche makoser
Wydrukuj przepisSkładniki
- CIASTO:
- 1/2 kostki masła
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 3 żółtka
- 1,5 szklanki mąki
- 2 łyżki oleju
- 2 łyżki octu
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- MASA SEROWA:
- 1/4 kostki masła
- 4 jajka
- 1/2 kg sera
- 1/2 szklanki cukru
- budyń śmietankowy
- rodzynki
- olejek cytrynowy
- MASA MAKOWA:
- 1/4 kostki masła
- 2 łyżki miodu
- 3 jajka
- 25 dag maku
- olejek migdałowy
- cukier (ilość wg uznania)
Sposób przygotowania
Mak namoczyć, najlepiej w mleku, po czym przekręcić go dwa razy przez maszynkę do mielenia. Wszystkie składniki ciasta połączyć i zagniatać do uzyskania zwięzłej masy. Na wysmarowaną tłuszczem blachę wyłożyć ciasto, rozprowadzając je równomiernie po naczyniu. Składniki na masę serową i masę makową ucierać w osobnych naczyniach do momentu uzyskania jednolitej konsystencji. Osobno ubić białka i delikatnie wymieszać z masami. Na ciasto wyłożyć najpierw masę makową, a następnie masę serową. Ciasto piec w rozgrzanym do 180 °C piekarniku przez 60 minut.
Dawniej kobiety w każdym domu piekły ten słodki przysmak na specjalne okazje, takie jak święta czy wesela. Dziś również spotkać można to ciasto na wszelkiego rodzaju imprezach okolicznościowych organizowanych przez mieszkańców powiatu włoszczowskiego.
Przepis podała: Elżbieta Lubaś z Koła Gospodyń Wiejskich w Bieganowie.