Po żniwach nadchodzi czas na kasze. Produkuje się je z zebranego z pól ziarna zbóż całkowicie lub częściowo pozbawionego łuski oraz z ziarna rozdrobnionego. Kasze posiadają wszystkie wartości odżywcze ziaren i nasion, z których pochodzą. Im mniej są przetworzone, tym są zdrowsze. Jak powstają?
Wartość odżywcza kasz zależy od rodzaju zboża, z którego pochodzi ten produkt, oraz od sposobu przerobu, decydującego o zawartości najważniejszych składników odżywczych. Kasze od wieków stanowiły podstawę żywienia. I chociaż wciąż konkurują na stole z ziemniakami i ryżem, mają wiele atutów dystansujących konsumpcyjnych przeciwników.
Czym jest kasza? To obrobione ziarno zbóż – np. pszenicy lub jęczmienia i pseudozbóż – np. gryki.
Większość gatunków powstaje w wyniku przetworzenia ziaren zbóż jęczmienia, prosa, pszenicy. Kasza gryczana wytwarzana jest z nasion gryki. Wszystkie kasze produkowane są w podobny sposób. Ziarna lub nasiona są w przypadku kasz grubo ziarnistych – gryczana, jaglana, pęczak – polerowane, w przypadku drobniejszych gatunków, jak np. mazurska, wiejska, perłowa, krakowska – ponadto łamane, czyli śrutowane. Z najdrobniej zmielonych ziaren otrzymuje się kaszkę mannę i kukurydzianą. Z kasz poddanych tzw. gnieceniu powstają płatki zbożowe.
Kasze różnią się ze względu na grubość ziarna. Są kasze:
- gruboziarniste (zwane krupami) – najmniej przetworzone, powstałe z całych ziaren – należą do nich np. pęczak, kasza gryczana, jaglana,
- średnioziarniste – powstają poprzez łamanie oczyszczonego ziarna na mniejsze części – np. kasza mazurska,
- drobnoziarniste – otrzymywane poprzez rozdrobnienie kasz łamanych – np. manna, perłowa.
Kasze posiadają wszystkie wartości odżywcze ziaren i nasion, z których pochodzą. Im mniej są przetworzone, tym są dla człowieka zdrowsze. Dostarczają znacznych ilości skrobi, błonnika i witamin, szczególnie z grupy B, a także cennych pierwiastków mineralnych, jak: magnez, wapń, żelazo czy fosfor. Są też źródłem białka, tym bogatszym, im grubsza jest kasza.