Oprócz starych odmian śliw, takich jak węgierka we wszystkich odmianach, renkloda czy wiodącą od wielu lat prym w sadach śliwa haganta, warto sięgnąć po niepozorną mirabelkę – która właśnie dojrzewa na plantacjach. Jesienią można założyć jej plantację lub zasadzić drzewka w ogrodzie.
Mirabelka żółta, jak i mirabelka czerwona są w Polsce roślinami uprawnymi. Uprawia się je przede wszystkim dla owoców, które wykorzystywane są na przetwory. Można z nich zrobić dżem, konfiturę lub nalewkę. Warto posadzić to drzewo w ogrodzie i lepiej je poznać.
Mirabelka może występować jako niewielkiej wielkości drzewo albo też większy krzew. Zaczyna swoje kwitnienie w kwietniu, jako jedno z pierwszych drzew w naszym klimacie, i obsypuje się małymi, białymi kwiatami o okrągłych płatkach i nagim kielichu. Z tych kwiatów po zapyleniu wyrastają kuliste, słodkie owoce, dorastające do 2-3 cm średnicy. U mirabelek czerwonych są one wybarwione na czerwono, u gatunków żółtych ich barwa jest żółta. Niewielkie, smaczne i soczyste owoce mają miąższ, który łatwo oddziela się od pestki. Owoce mirabelki są bardzo zdrowe.
ŚliwkaŚliwa domowa (Prunus domestica L.) – poliploidalny gatune... More mirabelka jest często mylona ze śliwą ałyczą. Mirabelka czerwona i żółta są jednak mniejsze niż ałycza, która może osiągnąć nawet do 6-10 m wysokości. Dodatkowo jej owoce są mniejsze, a ich miąższ gorzej odchodzi od pestki.
Śliwa mirabelka bardzo dobrze radzi sobie w polskim klimacie. Niektóre odmiany wytrzymują nawet tęgie mrozy. Źle znosi natomiast bardzo duże opady w lecie, które powodują u niej pękanie i gnicie owoców. Najlepiej rośnie na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, przepuszczalnych, o pH 5,5-6,0. Należy sadzić ją na czarnoziemach, lessach czy madach. Roślina poradzi sobie także na słonecznych i wzniesionych terenach.
Uprawa śliwek mirabelek nie jest trudna. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, przed jej posadzeniem wykonać analizę gleby, co pomoże dostosować dawki nawożenia. Następnie trzeba bardzo dokładnie odchwaścić miejsce, w którym roślina będzie sadzona. Mirabelki sadzimy w rozstawie 4 × 3 m albo pojedynczo i w rzędach. Po przywiezieniu do ogrodu, należy ją od razu posadzić do ziemi, dlatego też drzewka kupujemy wiosną lub jesienią.
Przed sadzeniem drzewa powinno się usunąć uszkodzone korzenie i skrócić je o 1/3 długości. Roślina musi być wsadzona do dołka większego niż szerokość i długość bryły korzeniowej. Po zasypaniu korzeni ziemią należy ją obficie podlać. W trakcie uprawy istotną kwestią jest pielęgnacja, a zwłaszcza podlewanie, szczególnie na suchych glebach. Do pielęgnacji rośliny należy też nawożenie.