Książka pt. „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Drożdżówka ze skwarkami
Ciasto drożdżowe ze skwarkami to jest tradycyjne danie weselne i świąteczne, którego recepturę przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Skromne wesela lat przedwojennych, tak różne od dzisiejszych, opierały się głównie na małym poczęstunku i muzyce. Dla gości pieczono drożdżówkę ze skwarkami, którą podawano na przetaku. Goście weselni częstowali się kawałkiem i ruszali do polki albo oberka. Dzięki zastosowaniu wytopionego tłuszczu ze skwarkami na spodzie formy, ciasto nie przylegało do niej, ale także zyskiwało szczególną pulchność i wilgotność.
Składniki: 1 kg mąki pszennej, 1/2 l mleka, 10 dag drożdży, 5 jajek, 1/2 szklanki cukru, 1 łyżka alkoholu, ok. 70 dag słoniny, 1 łyżka cukru, sól.
Sposób przygotowania: Z ciepłego mleka, drożdży, łyżki cukru i 3 łyżek mąki
przygotować rozczyn i odstawić do wyrośnięcia. Następnie dodać mąkę, jajka, szczyptę soli, cukier i alkohol. Wszystko razem dobrze wyrobić, aż ciasto zacznie „odchodzić” od ręki i stanie się błyszczące. Odstawić ciasto w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ciasto musi podwoić swoją objętość.
W tym czasie pokroić słoninę w kostkę, stopić na złoty kolor. Lekko przestudzony
tłuszcz wylać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, wyrównać, a na to wyłożyć ciasto. Wierzch ciasta wygładzić i posmarować herbatą. Tłuszcz wylany na spód foremki zapewniał ciastu wilgotność. Piec w wąskich blaszkach przez ok. 1 godzinę w temp. ok. 180 stopni Celsjusza.
Przepis podała: Teresa Kaczor z Brzezin.
Marzena Smoręda