101,4 MHz | 90,4 Kielce | 100,00 MHz Włoszczowa DAB+ M10D 215,072 MHz
Napisz do nas
Zadzwoń do studia 41 200 20 20
Zoom na wieś
niedziela, 14 sierpnia, 2022
  • AKTUALNOŚCI
  • KALENDARZ
  • LEKSYKON
  • KULINARIA
  • KOMUNIKATY
  • NOTOWANIA CENOWE
  • KONTAKT
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Zoom na wieś
  • AKTUALNOŚCI
  • KALENDARZ
  • LEKSYKON
  • KULINARIA
  • KOMUNIKATY
  • NOTOWANIA CENOWE
  • KONTAKT
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Zoom na wieś
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona główna AKTUALNOŚCI

Gęś kielecka powróci do regionu świętokrzyskiego. Jest łatwa i tania w hodowli

Marzena SmorędaPrzezMarzena Smoręda
29 czerwca 2022
w AKTUALNOŚCI
0
Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Gęś kielecka – ekonomiczny i mało wymagający w hodowli ptak powróci do świętokrzyskich gospodarstw. Na początek będzie go można oglądać oraz uczyć się ekologicznego chowu w Zespole Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Umianowicach, na terenach tak zwanej Delty Nidy, w warunkach idealnych do wypasu gęsi.

Hodowla gęsi ma wiele zalet. Wysoko cenione ze względu na walory odżywcze i smakowe są nie tylko ich jaja, mięso czy smalec, ale ceni się je także za puch i pierze. Dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego niewątpliwie najciekawszą rasą jest gęś kielecka, niezwykle popularna w hodowli w okresie międzywojennym, która właśnie wraca do w nasze strony.

– To jedna z mniejszych ras gęsi. Gąsior waży około pięciu kilogramów, gęś trzy i pół kilograma. Dzięki niedużej masie ptaki te są słabo otłuszczone, co podnosi ich walory smakowe. Ptak w całości jest pokryty białymi piórami. Dziób oraz nogi ma koloru pomarańczowoczerwonego. Gęś kielecka mą zgrabną i delikatna głowę. Do słabszych cech rasy należy nieśność – do 17 jaj. Rasa dobrze znosi niekorzystne warunki klimatyczne i jest najlepiej przystosowana do życia na naszym terenie – mówi Dariusz Wiech, główny specjalista w Zespole Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Jak informuje – gęsi kieleckie są idealne do chowu w małych gospodarstwach wiejskich, szczególnie agroturystycznych, gdzie są ciekawostką do obserwacji dla gości.

– Od szóstego tygodnia życia można je żywić paszami własnymi, takimi jak ziarna zbóż, zielonki, siano, ziemniakiZiemniakZiemniak (Solanum tuberosum L.) - gatunek rośliny należąc..., marchewMarchew zwyczajna S. carota. Jej podgatunek typowy (subsp...., co znacznie obniża koszty utrzymania chowu. Należy im jednak zapewnić częściowe zadaszenie, chroniące przed deszczem lub słońcem, a w chowie ekologicznym dążyć do zapewnienia zwierzętom warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych – tłumaczy ekspert.

Obecnie jedyna populacja gęsi kieleckiej utrzymywana jest w Instytucie Zootechniki w stacji Zasobów Genetycznych Drobiu Wodnego w Dworzyskach w Wielkopolsce koło Poznania, skąd będzie przenoszona do Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Umianowicach – obszaru chronionego ze względu na wartości historyczne, przyrodnicze i kulturowe.

– Chcemy przywrócić gęś kielecką i spopularyzować ją w regionie ze względu na fakt, że jest ona nierozerwalnie związana z kulturą, historią i tradycją naszego województwa. Jednak Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych nie będzie się zajmować hodowlą gęsi w pełnym tego słowa znaczeniu – mówi Dariusz Wiech.

– Nie będziemy produkować wątróbek, jaj czy udek, więc dlaczego chcemy ja trzymać? Ponieważ utrzymywanie tych i innych zwierząt ma mieć przede wszystkim formę edukacyjną, a edukacja ekologiczna jest jednym ze statutowych zadań Parków. Obejmujemy nią dzieci, młodzież, dorosłych, na przykład koła gospodyń wiejskich, emerytów. Chodzi o ochronę rasy i jej popularyzację. Jest to rasa zachowawcza, podobnie jak w przypadku owcy czarnogłówki, konika polskiego, które to zwierzęta już możemy w Umianowicach zobaczyć. Są rasy, których jest bardzo mało. Krzyżowanie w bliskim pokrewieństwie prowadzi do wyradzania, dlatego musimy za wszelką cenę zwiększyć pulę genową. W przypadku np. owiec ras czarnogłówek, wrzosówek oraz olkuskich są dofinansowania do poszczególnych osobników. Dopłaty można uzyskiwać do momentu uzyskania określonej liczby osobników, aby populacja była już silna – tłumaczy Dariusz Wiech.

Chodzi także o ochronę cennego przyrodniczo obszaru. Przywrócenie utraconych przez lata wartości przyrodniczych wymaga na przykład wprowadzenia wypasu. Umianowice znajdujące się w tak zwanej Delcie Nidy – terenie błotnistym i zabagnionym, dlatego mają wymarzone warunki do wypasu gęsi.

Tagi: gęśgęsirolnictwoZespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych
Poprzedni wpis

Legendarna pszenica „sandomierka” powraca

Następny wpis

Ceny warzyw i owoców na zielonym rynku w Sandomierzu (29.06.2022)

Marzena Smoręda

Marzena Smoręda

Redakcja Publicystyki, dziennikarz

Zobacz również

23.06.2022. Skarżysko Kamienna. Osiedlowa stragany z owocami i warzywami / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce
AKTUALNOŚCI

Spada liczba osób marnujących żywność

PrzezPAP
13 sierpnia 2022

Spada liczba osób marnujących żywność: z 38 proc. w 2021 r. do 26 proc. w 2022 r. Produktów spożywczych w...

Czytaj więcej
Szydłów. Święto Śliwki / Fot. Grażyna Szlęzak - Radio Kielce

Weekend ze śliwką w Szydłowie

12 sierpnia 2022
Prezydent Andrzej Duda / Fot. KPRP

Prezydent dziękuje rolnikom za plony i żywność dla Polaków

12 sierpnia 2022

Ogórki takie, że palce lizać! Trwa sezon na kiszenie

12 sierpnia 2022
Następny wpis
29.06.2022. Zielony rynek w Sandomierzu. / Fot. Grażyna Szlęzak / Radio Kielce

Ceny warzyw i owoców na zielonym rynku w Sandomierzu (29.06.2022)

Radio Kielce - największe radio w regionie świętokrzyskim

FM 90,4 MHz | 100,0 MHz Włoszczowa
215,072 MHz / KANAŁ 10D

ul. Radiowa 4, 25-317 Kielce
tel. 41 368 12 00
fax. 41 344 65 44
radio@radiokielce.pl

Obserwuj nasze profile

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • KALENDARZ
  • LEKSYKON
  • KULINARIA
  • KOMUNIKATY
  • NOTOWANIA CENOWE
  • KONTAKT

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Kielcach "Radio Kielce" SA 2022