Zwalczanie chwastów w czasie wschodów i tuż po nich oraz we wczesnej fazie wegetacji należy do najważniejszych zabiegów w uprawie cebuli. Jak i kiedy wykonywać ten zabieg, aby skutecznie zwalczać niepożądane rośliny wyjaśni ekspert z ŚODR.
– CebulaCebula (Allium cepa L.) – zwyczajowa nazwa warzywa należ... More należy do tych roślin, które są wrażliwe na działanie herbicydów, szczególnie stosowanych po wschodach. Cebulę zazwyczaj wysiewa się bardzo wcześnie, bo w sprzyjających warunkach już w marcu, mało jest czasu na mechaniczne zniszczenie chwastów i dostateczne przygotowanie stanowiska pod siew.
Podstawą integrowanej produkcji cebuli przed chwastami jest między innymi wybór odpowiedniego, nie zachwaszczonego miejsca, a także zapewnienie równomiernych wschodów. W związku z tym należałoby wystrzegać się częstego spulchniania gleby wiosną, które powoduje przesuszanie gleby – wyjaśnia Małgorzata Miłek ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Mimo zabiegów, które ograniczają występowanie chwastów, chemiczne odchwaszczanie plantacji jest często koniecznością. Dodatkowy problem w utrzymaniu plantacji cebuli wolnej od chwastów to fakt, iż nasiona cebuli dość długo i nierównomiernie kiełkują (od 11 do 25 dni).
– Odchwaszczanie możemy przeprowadzić w kilku etapach, tzw. metodą dawek dzielonych. Pierwszy zabieg bezpośrednio po siewie – środek: Stomp Aqua 455 CS (M) (1,75 l/ha). Drugi – po wschodach, po przejściu fazy flagi, ukazaniu się pierwszego liścia właściwego, środek: Stomp Aqua 455 CS (M) (1,75 l/ha). Przy zastosowaniu tej metody odstęp między pierwszym a drugim zabiegiem powinien wynosić od dwóch do ośmiu tygodni. Pierwszy zabieg bezpośrednio po siewie – środek Stomp Aqua 455 CS (M) (1,2 l/ha). Drugi zabieg – po wschodach po przejściu fazy flagi i ukazaniu się pierwszego liścia właściwego środkiem Stomp Aqua 455 CS (M) (1,1 l/ha). Trzeci zabieg w fazie czterech-sześciu liści cebuli środkiem Stomp Aqua 455 CS (M) (1,2 l/ha). Przy zastosowaniu tej metody odstęp między pierwszym, a drugim zabiegiem powinien wynosić od dwóch do ośmiu tygodni, a między drugim a trzecim zabiegiem od jednego do sześciu tygodni. Łączna dawka środka w każdej z metod nie może przekroczyć 3,5 l/ha. Maksymalna liczba zabiegów tym środkiem w sezonie wegetacyjnym – trzy. Karencja – 42 dni – wyjaśnia Małgorzata Miłek.