Warzywa to podstawa polskiej kuchni od zarania dziejów. Porównując kuchnię staropolską do obecnych trendów kulinarnych, można wśród warzyw wyróżnić pewną grupę stałych produktów, które są bazą wielu polskich potraw zarówno na śniadanie, obiad, jak i kolację czy desery. Dziś coraz częściej pochylamy się nad warzywami i wykorzystujemy je w polskiej kuchni.
Składniki: 3 duże cebule, 5 ząbków czosnku, 1 duża marchewka, 5 łodyg selera naciowego, połowa główki kapusty włoskiej, 300 g leśnych świeżych grzybów (mieszane), oliwa, 3 łyżki koncentratu pomidorowego, 2 świeże pomidory, natka pietruszki, świeża bazylia, sól, pieprz.
Sposób przygotowania: Cebulę i czosnek kroimy w drobną kostkę. Marchewkę obieramy, kroimy na pół, a następnie w półplasterki. Seler myjemy i kroimy na kawałki. Grzyby kroimy w plastry, kapustę szatkujemy. W dużym rondlu rozgrzewamy oliwę, wrzucamy pokrojone warzywa i grzyby, chwilę smażymy. Zalewamy 1 litrem gorącej wody, doprawiamy solą i pieprzem, następnie gotujemy pod przykryciem około 25 minut.
Pomidory obieramy i kroimy w kostkę. Dodajemy do rondla razem z koncentratem pomidorowym. Posypujemy świeżą bazylią i natką pietruszki. Jarzyny doskonale smakują ze świeżą bagietką.
Przepis podała: Bogumiła Grabowska (archiwum Lasów Państwowych).