Pierwsze miejsce w 30. edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego zajęła książka pt. „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. To bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w aspekcie kulinarnym.
Książka „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Konkurs, w którym zwyciężyła, jest formą współzawodnictwa wydawców i ma za zadanie podwyższanie poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych czasopism i wydawnictw tematycznych. Rywalizacja odbywa się w dwóch kategoriach: Najlepsze czasopismo periodyczne i Najlepsza publikacja tematyczna.
Jak napisał we stępie Jerzy Pośpiech – dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach: „Społeczeństwo kraju, regionu cechuje swoista kultura, tradycja, która jest nieodłącznym elementem własnej tożsamości. Szczególnie w aspekcie kulinarnym kultura regionu i tradycje są mocno uwidocznione i kultywowane. Region świętokrzyski jest tego przykładem, a sprawy kulinarne stanowią tu mocny trzon”.
„Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” to publikacja zawierająca zbiór wybranych przepisów potraw i produktów tradycyjnych przetworzonych z surowców lokalnych i w oparciu o stare receptury, które są przekazywane w regionie świętokrzyskim z pokolenia na pokolenie. Jest inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski w aspekcie dziedzictwa kulinarnego.
Zbiór świętokrzyskich kulinarnych przysmaków pozwala na spojrzenie na nasz region poprzez tradycyjną kuchnię. O wiejskim, tradycyjnym charakterze zebranych przepisów świadczyć mogą już choćby same nazwy potraw, jednakże podstawą są produkty lokalne, typowe dla naszej ziemi.
W zbiorze znajdziemy przepisy i fotografie kulinarnych specjalności z całego regionu świętokrzyskiego. Są więc m.in. przepisy na kaczkę stopnicką z kopytkami, perliczkę dworską, pierogi ze śliwką damachą, szczupaka pomykowskiego z Bud, żabieckie gały, zupa szczawiowa z Ponidzia, ciasteczka domowe, furgoły ziemniaczane, dziadoskie pierogi pustaki, dworskie paruchy, słupiański siekaniec dworski, placki ziemniaczane chmurki, garus, chleb domowy na zsiadłym mleku, burocorz czy kiełbasa z gęsiną.
W książce znalazły się również liczne dobre przykłady podmiotów, które swoją działalność oparły na dziedzictwie kulinarnym i udowodniły, że na świętokrzyskiej wsi można żyć i pracować oraz osiągnąć sukces.