101,4 MHz | 90,4 Kielce | 100,00 MHz Włoszczowa DAB+ M10D 215,072 MHz
Zadzwoń do studia 41 200 20 20
piątek, 19 kwietnia, 2024

PIETRUSZKA NACIOWA

Pietruszka naciowa
Pietruszka naciowa

Pietruszka naciowa – w pierwszym roku uprawy tworzy niejadalny korzeń i rozetę jadalnych liści. Korzeń spichrzowy w górnej części cylindryczny, gładki, niżej silnie się rozgałęzia; jest łykowaty. Liście są gładkie lub fryzowane, błyszczące, ciemnozielone, trójdzielne. Rozeta dobrze wyrośniętej rośliny składa się z 40-100 liści. Blaszki liściowe mogą być gładkie – wtedy liście są szerokie na krótkich ogonkach, liście mogą być też kędzierzawe – szczególnie cenione przy dekorowaniu potraw. Formy o barwnych liściach są roślinami ozdobnymi. Kształt liści pietruszki naciowej nie jest cechą całkowicie ustaloną; przy rozmnażaniu z siewu mogą wystąpić dość znaczne różnice w kształcie liści.

WARTOŚCI ODŻYWCZE / KALORYCZNE

Częściami użytkowymi rośliny są biały korzeń i zielona nać o charakterystycznym aromacie. W sztuce kulinarnej wykorzystujemy pietruszkę jako składnik surówek, mięs, zup, ryb oraz sałatek. Pietruszka jest składnikiem włoszczyzny. Liście pietruszki są prawdziwą bombą odżywczą, są cenniejszym komponentem diety niż korzeń. Nać zawiera więcej białka, tłuszczów i węglowodanów od korzenia. Pietruszka ma w sobie olejek eteryczny (apiol i mirystacyna), dlatego ma właściwości dezynfekcyjne i moczopędne, wzmacnia organizm dzięki dużej zawartości witaminy C oraz żelaza. Zawiera także β-karoten, witaminę E, kwas foliowy, sole magnezu, wapnia, potas, fosfor, cynku, miedzi i manganu. Jest niskokaloryczna i ma niski indeks glikemiczny. Kaloryczność pietruszki szacuje się na około 49 kcal na 100 g.

PORADY

Pietruszkę najlepiej uprawiać w miejscach ciepłych i słonecznych, w glebie lekkiej, próchniczej. Jest odporna na niską temperaturę.

CIEKAWOSTKI

Jest rośliną o wielkich wartościach leczniczych. Zarówno korzenie, jak owoce pietruszki i ich przetwory zwiększają przesączanie w kłębkach nerkowych, a jednocześnie zwalniają zwrotną resorpcję w cewkach, dzięki czemu zwiększają ilość wydalanego moczu. Mają także własności antyseptyczne oraz zmniejszają napięcie mięśni gładkich jelit i dróg moczowych (działanie wiatropędne). Ponadto pobudzają w niewielkim stopniu wydzielanie śliny i soku żołądkowego, co ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów.

POPULARNE ODMIANY

Rodzaj / Odmiana Termin siania / sadzenia Termin zbioru
Fest Grunt: III-IV III-XI
Festival 68 Grunt: III-V III-XI
Moss Curled 2 Grunt: III-VI IV-XI

KALENDARZ KONSUMENTA I ROLNIKA