Książka „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Pieczeń rzeźnika
W gminie Skarżysko Kościelne przygotowywano pieczeń z ugotowanych przedżołądków wołowych (księgi, czepiec, żwacz) zwanych tu „bębnem”. Rzeźnik, który ubijał bydło, często zabierał bęben do domu, gdyż nie wszyscy chcieli go czyścić i nie umieli go wykorzystać w kuchni. Pieczeń tę wymyślił tata pani Jadwigi w latach 60. XX wieku, który był rzeźnikiem. Później się rozpowszechniła, bo była smaczna.
Składniki: 2 kg ugotowanych przedżołądków wołowych, 1/2 kg podgardla lub boczku podgotowanego z przyprawami, 1 ziemniakZiemniak (Solanum tuberosum L.) - gatunek rośliny należąc... More, liście laurowe, ziele angielskie, bułka namoczona w mleku, sól, pieprz ziołowy i czarny, gałka muszkatołowa, majeranek, smalec.
Sposób przygotowania: Mięso przekręcić przez maszynkę. Dodać 4 jajka, starty surowy ziemniakZiemniak (Solanum tuberosum L.) - gatunek rośliny należąc... More, przyprawy: sól, pieprz ziołowy i prawdziwy, gałka muszkatołowa, majeranek. Masę wymieszać.
Następnie wyłożyć do blachy wysmarowanej smalcem i wysypanej tartą bułką. Piec do zrumienienia w piecu chlebowym lub piekarniku.
Przepis podała: Jadwiga Kowalik z Lipowego Pola Skarbowego.