Książka pt. „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”. Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski. Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Pieróg pieczony z kaszą gryczaną
Składniki:
ciasto: 1 kg mąki, ciepła woda, 1 margaryna lub kostka masła, 1 jajko, sól;
farsz: 2 kg kaszy gryczanej, 2 kg kapusty kiszonej, skwarki z boczku lub słoniny, cebula.
Sposób przygotowania:
Kiszoną kapustę ugotować do miękkości, wystudzić, odcisnąć i posiekać. Następnie dodać do niej ugotowaną na sypko kaszę. Na patelni przesmażyć pokrojoną w drobną kostkę słoninę z posiekaną drobno cebulą, dodać do kapusty z kaszą i wszystko razem dobrze wymieszać. Z mąki, wody, margaryny/masła i jajka należy zagnieść ciasto. Rozwałkować i wykroić kółka. Do wykrajania kółek z ciasta trzeba użyć dużego naczynia, np. miski lub większego garnka. Nałożyć farsz, zlepić brzegi i włożyć do pieca chlebowego na sztorc, krawędzią zlepienia do góry. Boki posmarować rozbełtanym jajkiem. Piec do momentu, aż ciasto będzie miało złocisty kolor. Można także formować małe pierogi i upiec je w piekarniku. Z jednej porcji wychodzi ok. 40 małych pierogów.