Czosnek niedźwiedzi jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka przyrodnicza. Dzisiaj szeroko stosuje się go w medycynie naturalnej – stanowi bowiem skuteczny lek na wiele dolegliwości. Ma obecnie coraz szersze zainteresowanie w kuchni.
Czosnek niedźwiedzi jest jeszcze w naszym kraju mało rozpowszechnioną rośliną, dlatego rzadko można znaleźć na rynku świeży czosnek niedźwiedzi. Sadzonki lub nasiona dużo łatwiej kupić, dlatego wiele osób hoduje tę roślinę w ogródkach. Ostatnio zapanowała moda na własny czosnek niedźwiedzi. Uprawa nie jest zbyt skomplikowana. Roślina jest w pełni mrozoodporna. Lubi miejsca zacienione i żyzne z przepuszczalną glebą. Czosnek sadzi się w grupach, po kilka sztuk, w odstępach ok. 30 centymetrów od siebie.
Warto dodawać go do różnych potraw. Dzisiaj prezentujemy placki ziemniaczane z czosnkiem niedźwiedzim
Składniki: ½ kg ziemniaków, ½ łyżki mąki pszennej, ½ cebuli, jajko, 1 łyżka stołowa suszonego czosnku niedźwiedziego, sól do smaku, olej roślinny do smażenia.
Sposób przygotowania: Obrane ziemniaki trzemy do miski na tarce o małych oczkach. Nie mieszamy powstałej masy, a miskę delikatnie przechylamy i odstawiamy na 5 minut w taki sposób, aby wyciekający sok zbierał się w jednym miejscu. Najpierw odlewamy zbierający się sok, delikatnie przytrzymując ziemniaki, by na koniec docisnąć masę ziemniaczaną do miski i usunąć jego resztę. Następnie dodajemy mąkę, drobno startą cebulę, jajko, czosnek niedźwiedzi oraz sól. Wszystko dokładnie mieszamy. Na rozgrzaną patelnię nakładamy porcje masy ziemniaczanej (1 pełna łyżka stołowa) i rozprowadzamy je równomiernie, tworząc dość cienkie placki. Smażymy je na średnim ogniu przez 3 minuty po każdej stronie. Po usmażeniu układamy placki na papierowym ręczniku, aby odsączyć nadmiar oleju. Placki podajemy z kwaśną śmietaną, sosem grzybowym lub z burgerami z dzika.
Przepis podał: Bartłomiej Barański (archiwum Lasów Państwowych).