Książka pt. „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Przepis na tą potrawę został odtworzony w 2012 r. podczas jednego ze spotkań z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Odrowążku (gmina Bliżyn). Takie prazoki dawniej były często przygotowywane. Później nowoczesne, bardziej wykwintne potrawy wyparły te proste, ale jakże smaczne. Na spotkaniu starsze gospodynie przypominały sobie, jak kiedyś je przygotowywały. Każda dodała od siebie coś innego. Rezultatem tego spotkania było przyrządzenie żelaznych prazoków. Wszystkim bardzo smakowały. Przepis został spisany i ocalony od zapomnienia.
Pokutne praznole
Wydrukuj przepisSkładniki
- 1 kg mąki, 2 szklanki mleka, soda oczyszczona, sól
Sposób przygotowania
Z mąki, mleka, sody i soli zagnieść ciasto i rozwałkować na stolnicy. Z ciasta wykrawać okrągłe praznole i piec na rumiano z obu stron na fajerce kuchni kaflowej. W nowoczesnych kuchniach gazowych upieczenie praznoli nie daje wymaganych efektów. Spożywać je na ciepło lub na zimno. Najlepiej smakują z kawą inką czy mlekiem.