„Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” – książka opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została ona wydana w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Pustaki – dziadoskie pierogi
Tradycyjne potrawy kuchni świętokrzyskiej z okolic Jędrzejowa to proste i ubogie, ale jakże smakowite dania. Niektóre z nich pozostały tylko wspomnieniem, smakiem dzieciństwa pokolenia dzisiejszych 70-latków. Najpopularniejsze potrawy oparte są na trzech dostępnych w każdej kuchni składnikach: ziemniakach, mące i mleku.
Składniki:
Ciasto: 4 szklanki mąki pszennej, 1 szklanka wody, 2 jajka.
Farsz: ok. 1,5 kg ziemniaków, 4 średnie cebule, 1 jajko, sól, pieprz.
Okrasa: słonina lub boczek na skwarki.
Sposób przygotowania: Ziemniaki i cebulę obrać, zetrzeć razem na tarce. Ważne, aby potem je dobrze odcisnąć na gazie lub w czystej pielusze tetrowej tak, by z farszu nie wyciekał sok. Dodać jajko, 2-3 łyżki mąki pszennej, sól i pieprz. Rozwałkować ciasto pierogowe. Wzdłuż jednego brzegu (tak około 6-7 cm od końca) nakładać wałeczkiem farsz ziemniaczany, zawinąć ciastem, docisnąć dokładnie palcami tak, by się zlepiło. Odkroić cały pasek i przekrawać na kwadraciki. Wrzucać na gotującą się wodę. Gotować około 10 minut. Podawać kraszone skwarkami.
Przepis podała: Elżbieta Słaboszewska z Mierzyna.