Spotkanie z niezwykłą autorką i jej książką odbyło się w niedzielę, 12 maja, w Centrum Kultury i Bibliotece w Działoszycach, w powiecie pińczowskim. Dla mieszkańców miasta i gminy, którzy chętnie czytają, spotkanie z autorką „Kalendarza Zwyczajów Ludowych Świętokrzyskiego”, etnologiem dr Alicją Trukszyn było ciekawym wydarzeniem, okraszonym niespodzianką.
Z miesiąca na miesiąc, z tygodnia na tydzień przybywa uczestników wydarzeń organizowanych przez Centrum Kultury i Bibliotece w Działoszycach. Jak mówi dyrektor Augustyna Nowacka, mieszkańcy coraz chętniej biorą udział w wydarzeniach.
Niedzielne spotkanie, z autorką wydawnictwa poświęconego tradycji świętokrzyskich wierzeń i zwyczajów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie na tych ziemiach było fascynującym wydarzeniem.
– Doktor Alicja Trukszyn jest skarbnicą wiedzy na temat naszego regionu, symboliki przedmiotów, pokarmów, zachowań oraz zwyczajów agrarnych. Jak mówili uczestnicy spotkania, otrzymali ogromną dawkę wiedzy, o którą dzisiaj jest już bardzo trudno, nawet na naszych wsiach. Spotkanie zgromadziło wiele osób pasjonatów gwary, ludowych zwyczajów i tradycji województwa świętokrzyskiego. Tak wielu ciekawostek nie znaliśmy tutaj – mówi dyrektor Augustyna Nowacka.
Jedną z uczestniczek spotkania była Elżbieta Majchrowicz. Jak mówiła, bardzo lubi czytać książki i często odwiedza tutejszą bibliotekę.
– Mam też mnóstwo książek w domu i oprócz nowości lubię wracać do starej literatury – mówiła mieszkanka Działoszyc.
Jak mówiła Paulina Dutkiewicz, w Działoszycach jest wielu czytelników.
– Sama się do nich zaliczam i chętnie sięgam po literaturę z kręgu przygody, ale i po romanse. Dzisiaj jestem po raz pierwszy na spotkaniu w naszej bibliotece i nie żałuje, bo zagadnienia dotyczące ludowych zwyczajów bardzo mnie interesują – mówiła czytelniczka.
Wśród uczestników spotkania rozlosowano 12 egzemplarzy „Kalendarza Zwyczajów Ludowych Świętokrzyskiego – Rok Agrarny”. Jednym z uczestników spotkania do którego uśmiechnęło się szczęście był Zygmunt Kołton, także zagorzały czytelnik.
– Uwielbiam czytać książki. W tej chwili skupiam się na książkach o tematyce historycznej. Warto czytać i polecam czytanie wszystkim, którzy mogą to robić, bo książka daje dużo wiedzy, ale co także ważne, chroni mózg przed starzeniem się – mówił w oczekiwaniu na autograf autorki.
Pod ogromnym wrażeniem spotkania była Joanna Szczepka z Pierocic, która także wylosowała książkę. I choć do tej pory czytanie nie było jej ulubionym zajęciem, niedzielne spotkanie autorskie dało jej wiele satysfakcji i zachęciło do czytelnictwa.
Jak podkreśliła dyrektor Nowacka na terenie miasta i gminy jest bardzo duża grupa odbiorców – dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych, którzy wypożyczają książki, są obecni na spotkaniach z pisarzami. Sobotnie rodzinne czytanie, podczas którego książki głośno czytają całe wielopokoleniowe rodziny cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
– Nas to bardzo cieszy, ponieważ dbamy o czytelnictwo, staramy się organizować atrakcyjne wydarzenia, wszystko po to, aby zachęcać wszystkich do czytania i spędzania czasu z książką – mówiła Augustyna Nowacka.