Bigos to jedna z najpopularniejszych tradycyjnych potraw kuchni polskiej, litewskiej i białoruskiej. Przepis na niego jest niezwykle prosty. Wystarczą kiszona kapusta, mięso, kiełbasa i przyprawy, by danie zachwyciło smakiem. Bigos swój dzień w kalendarzu ma 20 stycznia.
To od stuleci sztandarowe danie serwowane na imprezach i uroczystościach, zwłaszcza jesienią i zimą. Podstawowymi składnikami bigosu staropolskiego jest drobno poszatkowana kiszona kapusta oraz różne gatunki mięsa i wędlin, suszone grzyby, suszone lub wędzone śliwki, cebula i przyprawy.
Wszystko wrzuca się do dużego garnka i dusi, najlepiej kilka dni. Potrawa po przyrządzeniu powinna mieć gęstą konsystencję i ciemnobrązowy kolor, pikantny, lekko kwaskowo-słodkawy smak i pachnieć wędzonką i śliwkami.
Bigos w czasie duszenia można podlewać wytrawnym czerwonym winem czy uszlachetnić dodatkiem miodu.
Smak bigosu zależy od ilości, jakości i różnorodności gatunków dodanych mięs i wędlin. W staropolskiej kuchni zużywano do bigosu pozostałe resztki pieczeni i wędlin, które bardzo podnosiły smak potrawy.
Niektórzy dodają do bigosu koncentrat pomidorowy oraz zioła: kminek, majeranek, ziele angielskie. Według wielu przepisów mięsa powinno być wagowo tyle samo, co kapusty.