Uprawy ziemniaków na polach naszego regionu, w zależności od posadzonej odmiany tej popularnej i smacznej bulwy, zbierane są głównie we wrześniu. Gdzie kupować i jak poznać dobre ziemniaki oraz jak wykorzystać je w kuchni?
Ziemniak to warzywo, które niejednego może zaskoczyć. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce stanowi on główne źródło witaminy C. Kryje też w sobie błonnik i białko oraz cenne dla człowieka składniki mineralne. Przede wszystkim jest jednak smaczny i chętnie wykorzystywany w kuchni.
Można wyróżnić trzy typy ziemniaków.
Typ A – to ziemniaki sałatkowe, twarde, nie rozpadają się, mają dużą wilgotność i małą zawartości skrobi. Najlepiej nadają się na sałatki, kartofle smażone i w łupince oraz na grilla. Te cechy posiadają takie odmiany ziemniaków, jak: Ditta, Denar, Lord Sante Velux, Vineta.
Typ B – to tzw. ziemniaki ogólnoużytkowe, uniwersalne o średniej twardości, nierozsypujące się w gotowaniu, które przy końcu tego procesu stają się kruche, przy smażeniu zaś miękkie wewnątrz, a z wierzchu chrupiące. Można z nich zrobić frytki, czipsy czy placki ziemniaczane, kartofelki z wody oraz nadają się do zup. Doskonałe są do duszenia i gotowania. Te cechy posiadają takie odmiany ziemniaków, jak: Irga, Irys, Flaming, Orlik, Sante.
Typ C – to ziemniaki mączyste, zawierające więcej skrobi i łatwo rozpadające się w obróbce termicznej. Maja jasny i sypki miąższ. Są doskonałe na babki, farsze, kluski, purée, placki, pyzy, kopytka. Te cechy posiadają takie odmiany ziemniaków, jak: Bryza, Gracja, Ibis, Tajfun i nowa odmiana Gustaw.
Uwaga! Jeśli nie wiemy, jaką odmianę oferuje sprzedawca, można przeprowadzić test: kroimy kartofel w poprzek na pół i przez chwilę pocierajmy o siebie połówki. Jeżeli pokaże się woda, są to ziemniaki twarde, raczej na sałatki, zapiekanki czy do smażenia. Gdy obie połówki kleją się do siebie, nadają się na kluski, pyzy lub puree.
Jak kupować ziemniaki?
Najlepiej kupować je od znanego, sprawdzonego dostawcy. Gdy nie ma takiej możliwości, uwagę należy zwrócić na wygląd bulw. Nie mogą być uszkodzone, chore lub nadgniłe, bo ziemniaki będą się szybko psuły. Skórka powinna być gładka, a miąższ o jednolitej barwie.
Należy wybierać raczej jasne bulwy, ciemna skórka może świadczyć o intensywnym nawożeniu, czyli dużej zawartości azotanów.
Zazielenia bulw świadczy o zbyt długim wystawieniu ich na działanie światła, przez co mają podwyższoną zawartość solaniny. Takie bulwy należy odrzucać, bo substancja ta nie rozkłada się podczas gotowania i może być przyczyną zatruć pokarmowych.
Nie należy kupować ziemniaków kiełkujących, bo w kiełkach najbardziej kumulują się toksyczne związki podejrzewane o właściwości rakotwórcze.